WATTOZZ T61 Fırearm Modıfıcatıon System

Firearm Modification System

Eliminates recoil.
Eliminates muzzle rise (muzzle climb).
Eliminates muzzle flash.
Maximizes muzzle velocity and effective range.
Increases Accuracy.
Also the best silencer ever !

Multi functional WATTOZZ T61 maximizes the muzzle velocity and effective range of standard NATO cartridges and eliminates sound while preventing recoil for any kind of long or short barreled guns (Rifles/Pistols).

None of the recoil reduction systems available in the world, such as special silencers and suppressors, recoil compensators, muzzle brakes, flash hiders etc. (despite using bullets under the velocity of sound which are described as subsonic or using bullets with reduced gunpowder ratios) can effectively prevent recoil.

WATTOZZ T61 suppresses the sound of the gun.
Such existing silencers in the world slowdown the muzzle velocity while the WATTOZZ T61 maximizes. WATTOZZ T61 is more successfull than any other gun silencers. (silencing sound at lesser decibel levels than any other gun silencer).

‘‘THE GAME CHANGER’’
The recoil in the pistols is much more difficult to manage than the recoil in the rifles.
The reason why the recoil rate of the rifle that you manage with your hands and shoulder is less than the pistol depends on the balanced weight of the rifle.
This is why long-barreled guns feel less recoil than a pistol when firing with a similar ammunition. A shorter barrel means more recoil, because the explosion that occurs when the projectile exits the barrel is closer to the rest of the gun and therefore to the shooter.

As well as superior success in rifles, WATTOZZ T61 is the only system in the world which eliminates recoil with supersonic cartridges in Pistols. At the same time WATTOZZ T61 increases muzzle velocity and effective range so the pistols will become highly effective rifles.

WATTOZZ T61 system can be applied to any type of long or short barrelled guns (rifles and pistols) and it is a system suitable almost all types of ammunition.

Some types of rounds compatible with WATTOZZ T61:
22 LR – 6.35 – 7.65 – 9.17 – 9.19 – 5.45 – 5.7 NATO – 5.56 NATO – 7.62 NATO

‘‘THE NEW REVOLUTION IN MILITARY DRONES’’
There is no doubt that drones (UAV) will be of great importance in future defense systems. The countries have already begun to build drone armies. Most of them are described as Ghost Drones Herds, and these drones can not detected on the radars or devices called drone hunters.

Today, works are carried out on the armaments of drones with billion dollar budgets, but at this point desite the large and heavy shock-absorbing suspension mechanisms established under the Drone to prevent recoil they are no capable of eliminating recoil. Therefore, it makes hitting the target while shooting consecutively impossible.

Another disadvantage of these stabilization mechanisms is that they hold the guns fixed in only one direction; therefore they can only fire in the direction of the drone.

Thanks to WATTOZZ T61 which is the first and unique in the world that can be applied to all kinds of guns; unmanned aerial vehicles (UAV) mounted with firearms will not need such mechanisms. WATTOZZ T61 can be used on the smallest of military & law enforcement drones, eliminating the need to install large and heavy shock-absorbing suspension mechanisms under a drone. Thus, Drone guns can be controlled 3-axis and allowing them to fire in the desired direction. Also consecutively fire is only possible with WATTOZZ T61
With this feature, WATTOZZ T61 can change the balances of military power in the World!

Ask for Manufacturing License & Technology Transfer !

DÜNYA ATEŞLİ SİLAH SANAYİİNDE TÜRK DEVRİMİ !

Her türlü uzun / kısa namlulu silaha uygulanabilen bir silah sistemi düşünün. Öyle bir sistem olsun ki geri tepme ve şahlanmayı ortadan kaldırsın, merminin çıkış hızını ve etkili menzilini arttırsın, silahın infilak sesini sustursun, namlu alevini yok etsin ve en önemlisi bu sistemi Türk Mühendisleri yüzde yüz yerli olarak üretsin.

WATTOZZ T61
Ateşli Silah Modifikasyon Sistemi

Silahlarda geri tepme ve şahlanmayı önler.
Merminin çıkış hızını ve etkili menzilini arttırır.
Nokta atışlarında doğruluğu arttırır.
Namlu alevini yok eder.
Aynı zamanda dünyanın en iyi susturucusu olma özelliğini taşır.

Dünyadaki mevcut, namlu frenleyici, bastırıcı, kompansator, suppressor, alev gizleyen vb. sistemlerin hiçbiri (Subsonic diye tabir edilen ses hızının altında veya barut istihkakları, dolayısıyla güçleri azaltılmış mermiler ile kullanılmalarına rağmen) geri tepme ve şahlanmayı engelleyememektedirler. Ayrıca bu tarz mevcut sistemlerin çoğu mermi çıkış hızını yavaşlatıp silahın patlama sesini arttırırken WATTOZZ T61 mermi hızını ve etkili menzilini en üst düzeye çıkartır. Bununla birlikte WATTOZZ T61 dünyadaki mevcut silah susturucularının hiçbirinin inemeyeceği desibel seviyelerinde ses kesme özelliğine sahiptir.

Geri tepme ve şahlanmayı subsonic mühimmat kullanmadan önleyen ilk ve tek sistem WATTOZZ T61 bu başarıyı standart NATO mermileri ile de yakalamıştır.

Tabancalardaki geri tepme ve şahlanmayı kontrol etmek tüfeklere nazaran çok daha zordur. WATTOZZ T61 tüfeklerde sağladığı üstün başarının yanı sıra tabancalardaki geri tepme ve şahlanmayı da önleyen Dünyadaki ilk ve tek sistem olma özelliğini taşır. Geri tepme ve şahlanmanın yanında mermi çıkış hızının ve menzilinin artması sayesinde tabancalar son derece etkili birer tüfeğe dönüşecektir.

Ödüllü Teknoloji WATTOZZ T61 hemen hemen tüm mühimmat tiplerinde %100 uyum ve başarı sağlar.
Sisteminin uyumlu olduğu mühimmat çeşitlerinden bazıları:
22 LR – 6.35 – 7.65 – 9.17 – 9.19 – 5.45 – 5.7 NATO – 5.56 NATO – 7.62 NATO

WATTOZZ T61 Askeri Drone’lara takılan silahlarda da kullanılacak!
Geleceğin savunma sistemlerinde Drone’ların büyük önem taşıyacaklarına hiç şüphe yoktur. Ülkeler kendi drone ordularını kurmaya başladılar bile. Bunların çoğu Hayalet Drone sürüleri olarak nitelendiriliyor ve bu drone’lar radarlara veya drone avcısı olarak adlandırılan cihazlara yakalanmıyor, tespit edilemiyor.

Günümüzde Milyar dolarlık bütçelerle Drone’ların silahlandırılması üzerine çalışmalar yapılıyor ancak gelinen noktada drone silahlarındaki geri tepme ve şahlanmayı önlemeye yönelik net bir mesafe kat edilemedi. Drone altına kurulan büyük ve ağır darbe emici stabilizasyon düzenekleri geri tepme ve şahlanmayı engellenemiyor. Bu yüzden nişan alınan hedefe art arda ateş edilmek istendiğinde hedefi vurmak imkansızlaşıyor, geri tepme ve şahlanma drone’ları havada savuruyor, sarsıntıdan sabit duramaz hale getiriyor.

Bu büyük düzeneklerin diğer bir dezavantajı ise silahları tek bir yönde sabitleyip sadece drone’un baktığı istikamete doğru ateş edebilmeleridir. Silahlar bağımsız olarak dönüş yapamaz; drone ile birlikte dönüp yön değiştirebilirler. Ateş ederken sabit tutulmaya çalışan drone havada kolay hedef haline gelir. Sarsılma problemi ve silah namlularının dar eksen açıları nedeniyle özellikle hareketli hedeflere isabetli atış yapmak neredeyse imkansızdır.

Dünyada ilk ve eşsiz olan ve her türlü silaha uygulanabilen WATTOZZ T61 sayesinde üzerlerine büyük düzenekler vasıtasıyla silah monte edilen insansız hava araçları (İHA’lar) bu tarz sönümleme düzeneklerine ihtiyaç duymayacaklar. Silahlar Direkt olarak en küçük polis drone’larına bile monte edilebilecek ve 3 eksenli olarak kontrol edilebilip istenilen yöne doğru drone’dan bağımsız dönüş yapıp seri ateş etme özelliğine sahip olacaklar.

Sırf bu özelliği ile bile Dünya’daki güç dengelerini değiştirebilecek WATTOZZ T61 Albayraklar Savunma firması tarafından yüzde yüz yerli üretildi.

 

All rights reserved – ALBAYRAKLAR SAVUNMA
              www.albayraklar.com
              info@wattozz.com